[26.04.2020] Ach, člověk by řekl, že když nás Česko zamkne v zahraničí, zamezí nám vstoupit do naší rodné vlasti, tak prostě spisovatel sedne a bude psát a psát, a zůstane za ním kopa práce. Mno, není tomu tak. S velkou lítostí mohu říct, že to, co vyhlíželo jako ideální tvůrčí stav, je nakonec solidní noční můra. Obě dítka totiž zůstala doma, takže soustředění na práci nulové. Navíc s příchodem pěkných dnů jsme vlastně každý den u jezera. Bran, můj synek, se bez milosti od začátku dubna koupe, nehledě na to, že voda je jako led. Dcerka se snaží po něm pochlapit. Ráno vstaneme, sednu si k práci a mám na stole otázku – Jdeme ven? Asi bych si neměl stěžovat…

Co se mi tedy podařilo vytvořit? Ale nakonec to i docela šlo. Často se mi stává, že se probouzím ve tři hodiny v noci a prostě jdu psát.

– Jak jsem již zmiňoval, musel jsem zastavit tisk knihy Zaklínač Torwolf – Příliš chladný den. Využil jsem ale prodlevy a knihu nechal ilustrovat.

– Knihu Temná zákoutí jsem odložil přibližně za třemi čtvrtinami dokončeného obsahu. Určitě ji dokončím, jen co dopíšu steampunkové dílko Nad Mlhami.

– Kniha Nad mlhami se mi obsahově nafukuje. Už má dopsaných stran co běžné moje paperbacky a stále se nějak nechce přelomit k závěru. Patrně bude tedy trochu delší, asi jako Hřídel. U této knihy neplánuji ilustrace a pohrávám si s otázkou vlastní autorské obálky. S velkou nadějí hledím na to, že do 14 dní ji dokončím. Ale víte, jak to je.

– Letos bych mohl stihnout vydat ještě jednoho Torwolfa, dokončený je, ale obávám se, že finance to nedovolí. Jak asi víte, knižní trh vyhlásil téměř krach a distribuční společnosti rozeslaly všem dopisy, že jsou v platební neschopnosti. To znamená, že vaše knihy sice dále budou prodávat, ale peníze z nich neuvidíte. Snad to je dočasné, pokud vyhlásí bankrot, tak budeme mít smůlu.

– Proto se letos nebudu nikam hnát. Dva tituly bych si chtěl nechat na vánoční čas, tedy říjen, listopad. Viděl bych to právě na knihu Nad mlhami a Temná zákoutí. Pustím se v klidu do psaní Albertus Kvajk – Bajka druhá a tím bych zakončil tento podivný nemocný rok.

Zaklínač Torwolf, příliš chladný den, bude ilustrovaný.

Odběr novinek: