V sobotu 13.12. se v Praze konala demonstrace na podporu kulturně-sociálního centra Klinika. Díky velké podpoře médií se na první pohled smysluplný projekt rozhodlo podpořit více jak tisícovka lidí. První část demonstrace proběhla na náměstí Jiřího z Poděbrad. Zde zazněl úvodní proslov, vysvětlení důvodů demonstrace i kritika policejního zásahu proti squatterům v domě, o který projekt Klinika usiluje. Z náměstí Jiřího z Poděbrad  následně průvod zamířil skrze Prahu 3 do ulice Jeseniova, kde se kýžený objekt nachází. Mnoho lidí přišlo na výzvu, kterou zaslechli například v rádiu Frekvence 1 nebo se o demonstraci dozvěděli ze svobodných internetových zpravodajství. Jak jste si možná všimli, i náš portál Almanach měl tuto pozvánku několik dní zvýrazněnou v horní pozici úvodní strany. Projekt podporují, podle prezentovaných fotografií, zpěváci, herci, akademická veřejnost.

Demonstrace sama o sobě měla velmi poklidný a spořádaný průběh. Policie pouze požádala o odklon průvodu z frekventované ulice Koněvova, což organizátoři respektovali. Po cestě nedocházelo k žádnému ničení majetku v ulicích, ani ke zbytečným provokacím. Jednalo se tedy doslova o ukázkový příklad toho, jak je možné široké okolí, i státní aparát, upozornit na nutnost změn.

Průvod s transparenty došel před objekt číslo 60 v ulici Jeseniova, kde byla opět zopakována výzva na podporu projektu Klinika – tedy multikulturního centra určeného široké veřejnosti. Poté byla organizátory akce řádně ukončena.

Hořká tečka na závěr, aneb za co se tedy demonstrovalo?

Poskvrna na celé akci bohužel nechyběla. Po řádném ukončení demonstrace, kdy většina lidí v klidu odešla, zůstalo na místě několik set  účastníků, z nichž část vnikla do uzavřeného objektu. Podle vyjádření, které projekt Klinika uvedl na svém facebooku, se jednalo pouze o (cituji):

„Zhruba dvě stovky lidí setrvaly kolem budovy, část z nich přímo před jejím vchodem. Skandováním vyjadřovali svou podporu autonomnímu sociálně-kulturnímu centru Klinika a nesouhlas s úterním vyklizením. Situaci vyhrotili těžkooděnci, kteří začali poklidné shromáždění vytlačovat z prostoru.“

Bohužel vzdor tomuto vyjádření, ze záběrů české televize je jasně patrné, že účastníci opravdu opět vnikli přímo do samotného objektu. A také to, že se o žádné poklidné shromáždění nejednalo.

Navíc dle vyjádření sympatizantů s projektem Klinika, kteří podpořili protizákonné vniknutí do objektu a slovně na facebooku napadali ty, kteří se ohradili proti jakýmkoliv protizákonným činům, je zřejmé, že se zde začíná tvořit vážný škraloup pochybností!

Iniciativa centra Klinika se projevuje jako organizovaná skupina lidí, kteří mají zájem využít opuštěnou budovu k naplnění kulturně-sociálního projektu, který by sloužil nám všem. Toto bylo prezentováno, toto bylo podpořeno, nebojím se říci, 75% zúčastněných. Kdo se ale začne o projekt zajímat hlouběji, zjistí (i z prohlášení sympatizantů na facebooku), že dost možná podpořil vznik squatu v centru města Prahy! Organizátoři sice tvrdí, že podobná centra jsou všude v západní Evropě, což lidé, kteří znají například Paříž či Londýn mohou potvrdit – v žádném případě se ale nejedná o lokality v centru města s novou a rozvíjející se zástavbou, jako je tomu v případě ulice Jeseniova.

Jsme tedy manipulování do podpory pozlátka, které dle dnešních politických trendů bude ukrývat značně zapáchající obsah? Nejsme zde na prahu další podivné české speciality, kdy se bude nabádat k veřejným protestům hesly „neseďte doma, podpořte změny“ a nakonec bude průvodu lidí zneužito k prosazování zájmů relativně malých hnutí, která se neurvale dožadují svých rozhodnutí?

Protože akce kolem centra Klinika začíná nabírat na značných pochybnostech, rozhodl jsem se oslovit organizátory s žádostí o reportáž a vysvětlením pro ty, kteří nejsou komplexně zasvěceni do celého problému. Doufám, že rozhovor přinesu pro naše čtenáře v co nejkratší době. Zatím si můžete prohlédnout několik fotografií z demonstrace na podporu Centra Klinika z 13.12.2014 v Praze.

 

Zdroj: http://www.almanach.cz/2014/12/demonstrace-na-podporu-centra-klinika-aneb-zajem-o-zmeny-je-ale-o-jake-vlastne/